European Small Nations Tournament 16 Oct 2021, San Marino

Στις 16 Οκτωβρίου, 2021 έγινε η διεξαγωγή των ΑΜΚΕ στο άθλημα της Άρσης Βαρών, στο Σαν Μαρίνο, όπου η Ομάδας αγωνίστηκε με άλλες 5 χώρες, το Σαν Μαρίνο, Μάλτα, Λουξεμβούργο, Ισλανδία και το Μόνακο. Η χώρα μας κατέκτησε την 2η θέση στο Ομαδικό και την 1η θέση στην επίδοση καλύτερου αθλητή, όπου την κατέκτησε ο αθλητής μας Αντώνης Μαρτασίδης.

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Άρσης Βαρών έλαβε μέρος στη διοργάνωση με επταμελές αποστολή, που αποτελείτο από 3 αθλητές, 2 αθλήτριες, τον προπονητή, Ρόης Πολυδώρου, και το συνοδό αποστολής, Γιώργος Λάκας.

Οι αθλήτριες Δήμητρα Ιωάννου και Λίλια Κυριακίδου, αγωνίστηκαν στο Β’ Γκρουπ Γυναικών με κατηγορίες βάρους 59Kg και 64Kg αντίστοιχα. Οι αθλητές Αντώνης Μαρτασίδης, Αντρέας Κωνσταντίνου και Παντελής Παπαδόπουλος αγωνίστηκαν στο Α’ Γκρουπ Ανδρών με κατηγορίες βάρους 89Kg, 89Kg και 73Kg αντίστοιχα.

Στους αγώνες το σύστημα βαθμολογίας που χρησιμοποιήθηκε ήταν η μέθοδος Σίνκλερ, οι αθλητές και οι αθλητρίες μας είχαν τις ακόλουθες επιδόσεις:

3. Σινκλερ 154,33

Η Ομάδας πήρε την 2η θέση με τελικό αποτέλεσμα Σινκλέρ 1332,67 μόλις 32 πόντους διαφορά από την νικήτρια Ομάδα όπου ήταν η χώρα της Μάλτας.

Οι αθλητές, οι αθλήτριες και ο προπονητής μας έκαναν περήφανη την Κύπρο μας και την Ομοσπονδίας, με τη καλή συμπεριφορά, το ήθος και την εξαιρετική επίδοση τους κατά την διάρκεια των αγώνων και καθόλη την διάρκεια του ταξιδιού. Τους αξίζει ένα μεγάλο ευχαριστώ.

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Άρσης Βαρών θέλει με την σειρά της να συγχαρεί τους αθλητές, τις αθλήτριες και τον προπονητή για την καλή παρουσία τους, στους αγώνες και τα καλά αποτελέσματα τα οποία έχουν φέρει τόσο σε ατομικό αλλά και σε ομαδικό επίπεδο. Ευχόμαστε στους αθλητές και στις αθλητριές μας να συνεχίσουν με ακόμα καλύτερες επιδόσεις στο μέλλον.